Logo Dennika

Malým firmám a živnostníkom klesnú dane, poslanci schválili návrh SNS

Anton Hrnko a Andrej Danko


Od budúceho roka bude daň z príjmov právnických osôb a fyzických osôb podnikateľov s ročným obratom do 100 tisíc eur na úrovni 15 %.

Malí podnikatelia budú mať od budúceho roka nižšie dane. Poslanci totiž schválili novelu zákona o dani z príjmu z dielne SNS, podľa ktorej sa sadzba dane z príjmov právnických osôb a fyzických osôb podnikateľov s ročným obratom do 100 tisíc eur znižuje zo súčasných 21 % na 15 %. Okrem malých firiem tak klesne daň z príjmov napríklad aj živnostníkom. Schválenú novelu ešte musí podpísať prezidentka.

Výsledná zmena je pritom výsledkom prijatého kompromisného pozmeňujúceho návrhu SNS. Národniari totiž ešte v marci tohto roka predložili návrh znížiť sadzbu dane z príjmov právnických osôb z 21 % na 15 % pre všetky firmy. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vtedy vyčíslila, že takýto návrh by znamenal výpadok rozpočtových príjmov v objeme až 800 mil. eur a ministerstvo financií vzápätí vyhlásilo, že takáto zmena by znamenala odklonenie Slovenska od cieľa vyrovnaného rozpočtu.

V následných koaličných rokovaniach pristúpili na kompromis, že sadzba dane z príjmu 15 % sa bude uplatňovať iba na firmy s ročným obratom do 100 tis. eur. Zároveň pozmeňujúcim návrhom k pôvodnému návrhu taktiež rozšírili platnosť zníženej sadzby dane z príjmov aj na samostatne zárobkovo činné osoby, teda aj živnostníkov, taktiež s ročným obratom do 100 tis. eur.

V konečnom dôsledku tak bude dopad na verejné financie výrazne nižší oproti pôvodnému návrhu. Podľa poslanca SNS Radovana Baláža sa odhaduje výpadok príjmov vplyvom zníženia dane pre právnické osoby na 41 miliónov eur a ďalších 17 miliónov eur by mal predstavovať výpadok príjmov pri fyzických osobách podnikateľoch.

Podľa predsedu SNS Andreja Danka tak ide o prvý krok v ich úsilí znížiť dane z príjmov pre všetky firmy na 15 %. „Chcel by som do budúcna avizovať, že ak by sme mali väčšiu politickú silu, 15 % považujeme za optimálnu daň pre všetkých, ktorí podnikajú,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii po schválení novely zákona o dani z príjmov s tým, že podobne by daň znižoval aj fyzickým osobám.

Čo sa týka dopadu na verejné financie, ide podľa Danka o dohodnuté kompromisné opatrenia, pri ktorých už dopady na rozpočet zmierňovali. Navyše zopakoval, že štát by mal hľadať rezervy predovšetkým vo svojom fungovaní, a nie zvyšovať dane. „Je najvyšší čas, aby štát hľadal rezervy tam, kde ich hľadať vie. Ak si myslí minister financií, že cesta je zvyšovať dane na tabak a alkohol, ja hovorím, že nie,“ dodal.


— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...