Logo Dennika

„Keby John mohol, tak bojuje s celým svetom.“ Prečo Bolton od Trumpa odchádza?

KOMENTÁR Poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť John Bolton končí. Tento popredný člen intelektuálnej školy neokonzervativizmu si však s americkým prezidentom už dlho nerozumel. Na celej veci je možno prekvapivé len to, že Trump nedal Boltonovi padáka skôr.

Neokonzervatívci mali najväčší vplyv na zahraničnú politiku USA za vlády Georgea W. Busha ml. Elity ako Dick Cheney, Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, William Kristol jr, Scooter Libby a v neposlednom rade John Bolton boli strojcami konfliktov v Afganistane a v Iraku.

Preto je prirodzené, že u Boltona a ostatných „neokonov“ vyvolala nevôľu Trumpova snaha uzavrieť prímerie s Talibanom a de facto uznať porážku vo vojne. Cieľom USA bolo v Afganistane poraziť terorizmus. Lenže terorizmus je podľa učebníc taktikou a tej sa vojna vyhlásiť nedá.

Vzťah Boltona a Trumpa sa preto dá označiť za relatívne problematický. Nezhody u nich panovali nielen pri otázkach Afganistanu, ale i Iránu či Venezuely. Podstatu problému vystihuje vyjadrenie Trumpa na adresu svojho poradcu: „Keby John mohol, tak bojuje s celým svetom.“

Venezuelská kríza

Jednou z veľkých tém, na ktorých sa Trump nezhodoval s Boltonom, bola otázka riešenia venezuelskej krízy. Trump je možno ostrý vo svojich vyjadreniach, ale ukazuje sa, že nie je vojnový štváč. To však neplatilo o Boltonovi, ktorý naznačoval, že vojenské riešenie krízy vo Venezuele je na stole. Po neúspešných pokusoch o prevrat sa situácia v krajine upokojila i keď stále nie je stabilizovaná.

(Ne)dohoda s Iránom

Spojené štáty po zvolení Trumpa odstúpili od ťažko rodiacej sa iránskej jadrovej dohody, na ktorej sa podieľali aj Rusko, Nemecko a Francúzsko. Kým Trumpovi išlo o politické znehodnotenie jedného z najväčších úspechov administratívy Baracka Obamu, tak Bolton aj v tomto prípade presadzoval tvrdý konfrontačný prístup.

Trump novú dohodu nevylučuje, no Bolton chce Irán dostať na kolená. V tom sa zhoduje s agendou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý finišuje predvolebnú kampaň a srší bojovnými vyjadreniami na všetky smery.

Čo s Afganistanom?

Práve ukončenie vojny v Afganistane sa pre budúcnosť Johna Boltona malo stať osudným. Bolton razil líniu pokračujúcej konfrontácie s Talibanom, čo by znamenalo navýšiť počty vojakov. Trump volil prístup vyjednávania s Talibanom, o ktorom Bolton tvrdil, že sa mu nedá veriť.  

Pred pár dňami rozhovory s Talibanom zlyhali a politické hnutie podporujúce terorizmus oznámilo, že sa chystá na ďalšiu ofenzívu. Kto rokovania sabotoval, zostáva otázne.

Trump teda hľadá nového poradcu pre národnú bezpečnosť. Takého, čo bude súhlasiť s menšou angažovanosťou na Blízkom východe, Trumpovou obchodnou vojnou s Čínou či menej intenzívnou podporou politiky zmeny režimov vo svete.

Zostáva nám len popriať mu veľa šťastia.

— Jozef Hrabina

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...