Logo Dennika

Biskupi v pastierskom liste pozvali ľudí na Národný pochod za život. Z celého Slovenska vyrazia autobusy

Národný pochod za život, 2015 (Zdroj: SITA)

V kostoloch po celom Slovensku sa minulú nedeľu čítal pastiersky list, v ktorom cirkev pozvala veriacich na Národný pochod za život. Podľa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sa pochodu zúčastnia desaťtisíce ľudí.

Biskupi Slovenska pozývajú v pastierskom liste ľudí na tretí Národný pochod za život. Tie predošlé sa konali v rokoch 2013 a 2015 a pritiahli desiatky tisíc účastníkov. Tohtoročný sa bude konať 22. septembra v Bratislave.

V liste biskupi citujú myšlienku Matky Terezy, ktorá potraty prirovnáva k vojne: „Dnes mier najviac ničí potrat, pretože to je frontálna vojna, priame zabitie, vražda spáchaná samotnou matkou…“

Katolícka cirkev argumentuje, že táto otázka sa týka aj Slovenska, keďže od legalizácie potratov v roku 1957 takto prišlo o život jeden a pol milióna nenarodených detí.

Biskupi tiež spomínajú pápeža Františka, ktorý prirovnáva potraty k tej najhoršej korupcii a „nájomnej vražde.“ „Najhoršia forma korupcie je zaplatiť likvidáciu ľudskej osoby – dať peniaze človeku, aby zabil iného človeka,“ spomína sa v liste.

Za najmenších z nás

Hlavnou témou je odpor voči umelým potratom. Zákon na Slovensku totiž patrí k jedným z najliberálnejších v Európe. Tehotenstvo môže byť u nás umelo ukončené do troch mesiacov od počatia z prakticky akéhokoľvek dôvodu. Odporcovia zákona argumentujú, že život je život už od počatia a jeho vyhasnutie umelou cestou je rovné vražde.

Ďalšími témami pochodu sú ochrana matiek v núdzi a aj podpora manželstiev a rodín. Heslo tohtoročného pochodu je podľa listu „Za najmenších z nás.“

KBS pre Denník S uviedla, že očakáva účasť ako po minulé roky, teda niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Veriaci sa z farností z celého Slovenska vypravia na pochod autobusmi. KBS ozrejmila, že dopravu si organizujú sami „…je to úplne v ich réžii. My ich vždy len prosíme, aby nám dali o sebe vedieť, aby sme dokázali zabezpečiť dostatok parkovacích miest,“ komentoval hovorca Národného pochodu za život Patrik Daniška.

Prekvapivý prieskum

V rovnaký deň, ako kňazi v kostoloch vyzvali účasť na pochode za život, priniesla TV Markíza prieskum agentúry Focus ohľadom postojov Slovákov k umelým potratom. Respondenti odpovedali na otázku: „Súhlasili alebo nesúhlasili by ste s nasledovnými zmenami interrupčného zákona?“ Doba na umelé prerušenie tehotenstva by ostala zachovaná, tak ako je nastavená dnes (teda do 12. týždňa tehotenstva), ale ukončiť tehotenstvo by bolo možné len z veľmi vážnych dôvodov ako napr. znásilnenie, ohrozenie života matky alebo vážne poškodenie plodu. Prieskum robila agentúra od 1. 8. do 7. 8. 2019 na vzorke 1020 respondentov.

Výsledky ukázali, že Slováci sú v tejto kontroverznej otázke rozdelení. So sprísnením súhlasilo 41,6% opýtaných, negatívne odpovedalo 50,4% respondentov a 8% nevedelo odpovedať.

Zaujímavé sú tiež odpovede voličov jednotlivých strán. Najviac by si sprísnenie zákona o potratoch priali voliči strany Andreja Kisku Za ľudí, až 56,4%. Naopak, sprísnenie potratov by si najviac nepriali voliči SNS, až 60% opýtaných.

Prekvapivé sú tiež podobné výsledky voličov  ĽSNS a PS/Spolu. Za sprísnenie legislatívy by bolo 43,1% a 41,8% opýtaných voličov týchto strán.

Asi najzarážajúcejší je však postoj voličov KDH, teda strany, ktorá historicky bojovala za ochranu nenarodeného života najintenzívnejšie. Väčšina dnešných voličov KDH by totiž s takýmto sprísnením zákona nesúhlasila. 52,5 percenta opýtaných sa vyslovilo negatívne, 0,1 percenta nevedelo odpovedať a iba 47,4 percenta bolo za.

Pripomeňme, že podobný prieskum agentúry Focus z minulého roka ukázal vyrovnané postoje Slovákov. Podľa tohto prieskumu bolo 47 percent tých, ktorí si žiadali zachovať súčasný interrupčný zákon, a 47,8 percent tých, ktorí si ho žiadajú sprísniť.

— Juraj Orolín

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...