Zatkli osobu, ktorá nakrútila zostrelenie ukrajinského lietadla

Lietadlo, ktoré havarovalo v stredu pri Teheráne (Zdroj: SITA)

Irán oznámil, že zadržali osobu, ktorá na mobil nakrútila zostrelenie ukrajinského lietadla iránskou raketou. Očakáva sa, že zadržaný bude čeliť obvineniam týkajúcim sa národnej bezpečnosti.

Let PS752 zostrelili minulú stredu krátko po štarte z teheránskeho letiska. Zahynulo všetkých 176 ľudí na palube. Prezident Hasan Rúhání uviedol, že na vyšetrovanie bude dozerať „špeciálny súd“. V súvislosti s prípadom zatkli viacero ľudí. „Nie je to len osoba, ktorá stlačila spúšť, aj iní sú zodpovední,“ vyhlásil prezident.

Irán spočiatku popieral, že by lietadlo zostrelila raketa, neskôr však priznal, že sa stalo terčom jeho vlastného protiraketového systému. Na sociálnych sieťach sa navyše objavilo video, ktoré podľa analytikov dokazuje, že stroj zasiahla iránska raketa. Teherán trvá na tom, že šlo o „omyl“. Zostrelenie a následné utajovanie informácií vyvolalo v krajine protivládne protesty.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...