Hudba v Hviezdnych vojnách je rasistická, píšu vo Washington Post

John Boyega ako Finn vo filme Hviezdne vojny (Zdroj: Youtube.com)

Po novom je už aj hudba v Hviezdnych vojnách rasistická. Prišiel s tým doktorand stanfordskej univerzity Jeffrey Chen a dôvody rozpisuje vo svojej analýze v stĺpčeku vplyvného denníka Washington Post. Základ podvedomého umocňovania predsudkov má byť legendárna hudobná výprava z dielne Johna Williamsa. Táto hudba má podľa Chena umocňovať predstavu, že je Západ nadradený iným častiam sveta.

Stĺpčekár vplyvného denníka Washington post a doktorand univerzity Stanford Jeffrey Chen prišiel s analýzou, podľa ktorej majú Hviezdne vojny umocňovať naše rasové predsudky skrz svoj hudobný sprievod.

„Ak si dáme chvíľku na zamyslenie, galaxia Georga Lucasa je, a vždy bola, veľmi vzdialená od toho, aby bola originálnym alebo inkluzívnym výtvorom,“ píše Chen vo svojom stĺpci. Problematické podľa neho nie sú len samotné filmy.

Podľa Chena je hlavným problémom oceňovaná hudobná výprava od skladateľa Johna Williamsa. Hlavným problémom má byť fakt, že hudba inšpirovaná európskymi prvkami hrá hlavne počas toho, keď sú na plátne hrdinovia filmov.

Nadradený západ

Naopak, keď film zobrazuje záporné postavy, hrať sa má najmä hudba inšpirovaná východnou kultúrou. „Téma „záporákov“ je vyjadrená čínskou, indickou alebo stredovýchodnou hudbou,“ vysvetľuje.    

„Aj tí ľudia, ktorí si všimli tieto predsudky nemôžu byť ospravedlnení za nevšimnutie si existencie podobných prvkov v ďalšej kľúčovej časti Hviezdnych vojen: ikonickej hudbe Johna Williamsa,“ dodáva.

Chen následne vysvetľuje, že aj keď sa to môže zdať náhodné alebo nedôležité, človek vnímajúci túto hudbu tak robí na podvedomej úrovni. A to v ňom umocňuje nadradenosť západnej kultúry nad tými ostatnými.

Nemá to však byť len problémom hudby Johna Williamsa. Ten mal len stavať na „dlhoročnej“ hollywoodskej tradícii, ktorá má začínať napríklad filmom King Kong z roku 1933.

Nonsens, či satira

Komentár z Washington Post vyvolal vlnu reakcií, z ktorých len menšina túto analýza chválila.

„Aký nonsens,“ píše najlepšie hodnotený komentár na stránke Washington Postu. Dodáva, že hudobná téma najznámejšej zápornej postavy Dartha Vadera je predsa inšpirovaná západnou vojenskou pochodovou hudbou, ide o tzv. Imperiálny pochod (Imperial march).

„Je toto článok z The Onion? (satirický web, pozn. red.)“ píše zase druhý najobľúbenejší komentár. Ďalší komentujúci zase pri obvineniach z rasizmu považuje daný stĺpček za smiešne paranoidný.

Daný človek tiež podotýka, že prítomnosť východnej hudby je skôr daná faktom, že sa George Lucas inšpiroval „Skrytou pevnosťou,“ japonským filmom o samurajoch od známeho režiséra Akiru Kurasawu, ktorý bol natočený v roku 1958 ako aj ďalšími podobnými filmami.

— Juraj Orolín

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...