Zarába si ako taxikár v USA. Erdogan mi vzal všetko, odkazuje turecká futbalová legenda

Hakan Sukur, vľavo (Zdroj: SITA)

Bol postrachom pre brankárov tímov súpera na klubovej aj reprezentačnej úrovni. Vďaka svojim výkonom a najmä gólom – 51 v 112 zápasoch reprezentácie – ho považovali za národného hrdinu či tureckú futbalovú legendu. Reč je o Hakanovi Sükürovi, ktorý momentálne žije v USA a na živobytie si zarába ako taxikár či predajca kníh.

Štyridsaťosemročný rodák z mesta Sapanca, ktorý hrával aj za Galatasaray Istanbul, Inter Miláno, Parmu či Blackburn Rovers, o svojom súčasnom živote porozprával v rozhovore pre denník Bild.

Sükür zohral kľúčovú úlohu, keď si Turecko na majstrovstvách sveta 2002 v Japonsku a Kórejskej republike vybojovalo 3. miesto. V zápase o bronz otvoril skóre hneď po úvodnom výkope – v 11. sekunde najrýchlejším gólom v histórii svetových šampionátov.

Po skončení aktívnej futbalovej kariéry vstúpil do politiky. Za jeho súčasnú situáciu môže konflikt s tureckým prezidentom Recepom Tayipom Erdoganom, pre ktorý žije niekdajší kanonier od roku 2015 v exile. Jeho majetok zostal „zmrazený“ v rodnej krajine.

Erdogan mi vzal všetko. Moje právo na slobodu, právo na vysvetlenie, právo vyjadriť sa či právo na prácu. Mám v Turecku majetok v hodnote desiatok miliónov dolárov, ale všetko mi skonfiškovali. Dokonca uväznili môjho otca,“ priznal trpký osud Hakan Sükür.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...