Boj proti nelegálnej migrácii je rovnako dôležitý ako ochrana životného prostredia, hovorí Kurz

Sebastian Kurz (Zdroj: SITA)

Znovuzvolený rakúsky kancelár a predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz vyhlásil, že ilegálni migranti sú pre Rakúsko rovnaké riziko ako klimatické zmeny. Chce tým vraj zdôrazniť, že bude trvať na svojej antiimigračnej politike, aj keď po novom roku uzatvoril vládnu koalíciu so stranou Zelených. Na ekológiu zameraná strana totiž vyhlasuje, že Rakúsko bude s novou vládou európskou špičkou v boji proti klimatickým zmenám.

Koaličná vláda Rakúskej ľudovej strany a Zelených sa nerodila ľahko a vznikla po dlhých rokovaniach až na Nový rok. Podľa kancelára ide o spojenie „toho najlepšieho z oboch svetov“, keďže obe strany sú značne odlišné. Tento pakt, politicky úplne iných strán, môže byť podľa Financial Times vzorom pre ostatné európske konzervatívne strany, ktoré sa chcú udržať pri moci.

Kurz tvrdí, že je možné napríklad znížiť daňové zaťaženie a zároveň zosúladiť daňový systém s ekológiou, ktorú tvrdo presadzujú Zelení a rovnako je to podľa neho aj s politkou ÖVP voči migrantom, ktorú Zelení rozhodne nemajú v svojom politickom portfóliu.

Z prvého rozhovoru po vytvorení koaličnej vlády pre zahraničné médiá je jasné, že znovuzvolený rakúsky kancelár bude ďalej pokračovať v migračnej politike tak, ako v predošlej koaličnej vláde, ktorú tvorila ÖVP s národne-konzervatívnou Stranou Slobody (FPŐ).

„Je dôležité chrániť životné prostredie, ale je rovnako dôležité rozhodnúť, kto bude žiť v našej krajine… Ak nebudeme bojovať proti nelegálnej migrácii, Európa už nebude o 5, 10 alebo 20 rokov rovnaká ako je dnes. Ak nebudeme kontrolovať, kto môže prísť (do Rakúska), tak tu nebudeme môcť bezpečne žiť a nezachováme si našu identitu,“ povedal Kurz pre Financial Times.

Rakúsky kancelár povedal, že je s koalíciou, ktorú uzatvoril so Zelenými, spokojný. Priznal však, že dlhé rokovania neboli vôbec jednoduché, ale nakoniec sa podarilo dohodnúť sa tak, aby obe strany mohli v koalícii plniť svoje hlavné programové ciele, ktoré dali pred voľbami voličom. Zelení začali s ÖVP rokovať o spolupráci po septembrových voľbách a dohodli sa až na Nový rok.

— TOP

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...