Haváriu lietadla pri Teheráne neprežili Iránci, Kanaďania aj Ukrajinci

Lietadlo, ktoré havarovalo v stredu pri Teheráne (Zdroj: SITA)

V ukrajinskom lietadle, ktoré havarovalo v stredu pri Teheráne, sa viezlo 82 Iráncov, 63 Kanaďanov a tiež 11 Ukrajincov. Oznámil to ukrajinský minister zahraničia Vadym Prystajko. Z Ukrajincov boli deviati členovia posádky a dvaja pasažieri. Na palube sa tiež nachádzali desiati Švédi, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti. Väčšina pasažierov mala v Kyjeve prestúpiť na lety do iných destinácií.

Lietadlo spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) so 176 ľuďmi na palube sa zrútilo ráno krátko po štarte z Medzinárodného letiska imáma Chomejního. Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk potvrdil počet obetí, prezident Volodymyr Zelenskyj medzičasom skrátil svoju návštevu Ománu a vracia sa do vlasti. Zároveň nariadil kontrolu všetkých komerčných lietadiel v krajine. Ukrajinské aerolinky UIA na neurčito zrušili lety do Teheránu.

Boeing 737-800 vzlietol z teheránskeho letiska s takmer hodinovým oneskorením a podľa internetovej stránky Flightradar24 nepresiahol výšku 8000 stôp. Čo presne sa stalo, ostáva nejasné. Podľa iránskej tlačovej agentúry IRNA začal horieť jeden z motorov a pilot následne stratil nad strojom kontrolu. Nehoda sa stala v čase eskalácie konfliktu medzi Iránom a Spojenými štátmi. Ukrajina ponúkla Teheránu pomoc pri vyšetrovaní.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...