Švajčiarski aktivisti majú dostatok podpisov na referendum o boji proti klimatickým zmenám

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Švajčiarski environmentálni aktivisti zozbierali dostatok podpisov na referendum týkajúce sa špecifických zmien v ústave v súvislosti s bojom proti klimatickým zmenám. Tamojšie úrady vo štvrtok potvrdili, že aktivisti majú viac ako potrebných stotisíc podpisov podporujúcich takzvanú „ľadovcovú iniciatívu“, ktorá sa týka ľadovcov v Alpách ohrozených globálnym otepľovaním.

Aktivisti chcú v krajine dosiahnuť zákaz predaja fosílnych palív do roku 2050, no pripúšťajú nejaké výnimky. Do polovice storočia chcú takisto odstrániť všetky čisté emisie skleníkových plynov tvorených ľuďmi. V návrhu uvádzajú, že akékoľvek emisie, ktoré sa nedajú znížiť, musia kompenzovať zachytávaním skleníkových plynov napríklad vďaka výsadbe stromov alebo technickými prostriedkami.

Švajčiarska asociácia na ochranu podnebia, ktorá navrhuje referendum, má podporu centristických a ľavicových strán, ktoré takisto chcú zakotviť zmeny v ústave.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...