Čína a USA dosiahli čiastkovú dohodu, Washington nezavedie nové clá

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

USA a Čína sa vo štvrtok dohodli na čiastkovom prímerí v obchodnej vojne medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Takzvaná „fáza jeden“ obchodnej dohody predpokladá, že Washington sa zdrží zavádzania ďalších ciel na čínske tovary.

Najbližšia vlna ciel na smartfóny, tablety a iné obľúbené spotrebiteľské produkty, ktorých ročný dovoz do USA má hodnotu 160 mld. USD, mala vstúpiť do platnosti už túto nedeľu.

Administratíva prezidenta Donald Trumpa tiež súhlasila so znížením cla na čínske tovary v hodnote 112 mld. USD zo súčasných 15 % na 7,5 %.

Výmenou za kroky americkej strany má Peking nakúpiť viac amerických farmárskych produktov, zlepšiť prístup amerických firiem na čínsky trh a sprísniť ochranu duševného vlastníctva.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...