Národná koalícia potvrdzuje spojenectvo s ĽSNS. Sokol je už spokojný

Predseda ĽS NS Marián Kotleba a predsedníčka strany Národná koalícia Slavěna Vorobelová (Zdroj: SITA)

Otrasy a problémy v Národnej Koalícii (NK) po spojenectve s ĽSNS vyzerajú byť zažehnané. Predsedníctvo vyhlásilo, že podporuje a uznáva memorandum o spolupráci s kotlebovcami. Podľa vyjadrení podpredsedu strany Petra Sokola, ktorý je považovaný za šedú eminenciu NK, bola dôvodom nedorozumení nedostatočná komunikácia.

Doteraz to vyzeralo, že Národná Koalícia, jedna zo strán na kandidátke ĽSNS, má vážne interné problémy.

Podľa vtedajších vyjadrení chceli viacerí členovia predsedníctva NK odstúpiť od memoranda s kotlebovcami ako aj odvolať z funkcie predsedníčku strany Slavěnu Vorobelovú. Dôvodom na tieto rozpory mali byť nezhody ohľadom kandidátky ĽSNS, na ktorej figurujú aj členovia NK.

„Vorobelová úplne svojvoľne a v spolupráci s predsedom Kotlebom zmenila zoznam kandidátov, ktorý predsedníctvo strany Národná Koalícia predložilo strane ĽSNS,“ uviedol začiatkom decembra pre Denník S bývalý ústredný tajomník SNS a terajší podpredseda NK Peter Sokol. Predsedníctvo NK dokonca vyhlásilo, že strana sa nikdy nemienila stať súčasťou strany ĽSNS ani nechcela tolerovať, aby Kotleba určoval, koho strana nominuje. Kotlebovci a strana KDŽP zase tvrdili, že spory v NK vychádzajú len z nespokojnosti Sokola, ktorému sa miesto na kandidátke neušlo.

Dnes však na svojom profile na sociálnej sieti Facebook zverejnili príspevok v ktorom vyhlásili, že predsedníctvo NK potvrdzuje platnosť všetkých dohôd a záväzkov, ktoré vychádzajú z memoranda o spolupráci s ĽSNS ako aj s ostatnými stranami.

Zlá komunikácia?

Prečo došlo k otočke o 180 stupňov? Člen predsedníctva strany a podpredseda Peter Sokol, ktorý doteraz presadzoval odvolanie predsedníčky NK Vorobelovej, sa pre Denník S vyjadril, že otrasy v strane boli spôsobené zlou komunikáciou.

„Chýbala tam komunikácia, lebo to bolo narýchlo, niektorí nie sú odtiaľto, ale z iného kúta Slovenska,“ vysvetľuje Sokol. „Sadli sme si zainteresovaní, vysvetlili sa pozície, a výsledok bol teda zverejnený, že sme sa dohodli,“ povedal.

Predsedníctvo NK teraz vyhlasuje, že strana vyjadruje plnú podporu svojim kandidátom na kandidátke ĽSNS. Memorandum o spolupráci uzavreli strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, Národná Koalícia, KDŽP – Aliancia za Slovensko, Doma dobre a Priama demokracia.

—  JOR

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...