Francúzsko zvyšuje vek odchodu do dôchodku na 64 rokov

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Vyšší vek odchodu do penzie sa má týkať ľudí narodených po roku 1974.

Francúzska vláda zvyšuje v krajine vek odchodu do dôchodku z terajších 62 rokov na 64 rokov pre tých, ktorí budú mať nárok na úplnú penziu. Predseda vlády Edouard Philippe podrobnosti dôchodkovej reformy predstavil v prejave, ktorý predniesol v stredu, pričom otvorene povedal, že Francúzi „budú musieť pracovať dlhšie“. Obyvatelia krajiny, ktorí sa narodili po roku 1974, budú musieť pre získanie úplnej penzie pracovať do 64 rokov. Ľudí narodených pred rokom 1974 sa reforma nijako nedotýka, uviedol premiér.

Cieľom nového dôchodkového systému vo Francúzsku je nahradiť komplikovaný systém, ktorého súčasťou sú desiatky špeciálnych privilégií v niektorých sektoroch, ako je napríklad verejná doprava. Philippe uviedol, že zmeny zaručia, že dôchodkový systém bude „čestný a udržateľný“. Francúzska vláda zároveň prvýkrát navrhla zavedenie minimálnej penzie v sume tisíc eur mesačne, na ktorú budú mať nárok tí, ktorí pracovali celý život. Napríklad vo Veľkej Británii je takýto minimálny dôchodok na úrovni 858 eur mesačne.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...