Logo Dennika

O osvetlení paláca sa šíria dezinformácie, znie od prezidentky. Stáť má takmer 600-tisíc eur

Inštalácia nového externého osvetlenia Grasalkovičovho paláca vyvolala na sociálnych sieťach doslova búrku. Dôvodom sú publikované fotografie, ktoré ho zachytávajú v súhre farieb, ktoré pripomínajú vlajku hnutia LGBT. Hovorca prezidentky však oponuje, že šlo iba o skúšku funkčnosti a iluminácia takto za bežných okolností vyzerať nebude. Debata o symbolike ale prehlušila ďalší dôležitý aspekt – cenu. Tú rozhodne nemožno označiť za zanedbateľnú.

Naratív o cielenej podpore komunity sexuálnych menšín novou výzdobou razilo hneď niekoľko alternatívnych webov. Denník S však implicitne poukazoval na potrebu zdržanlivosti a informoval, že dôkazy v tomto smere chýbajú. Faktom tiež je, že poradie a zloženie farieb na priečelí prezidentského paláca nezodpovedá poradiu a zloženiu farieb LGBT zástavy.

Druhá skupina kritikov sa sústredila okolo argumentu, že nová výzdoba je nevkusná a nehodí sa na historickú budovu tohto významu. Jedným z nich bol aj známy novinár Eugen Korda, ktorý sa pri pohľade na ilumináciu opýtal rečníčku otázku: „Páči sa? Mne veľmi nie.“

Vlna nesúhlasu primäla k odpovedi aj samotný tím prezidentky. „Internetom sa šíri dezinformácia, že Prezidentský palác má nové osvetlenie a že je nasvietený na dúhovo,“ objasňuje hovorca Zuzany Čaputovej Martin Strižinec priamo na jej facebookovom profile. Vraj to nie je pravda a stačí prísť a presvedčiť sa o opaku.

„Prezidentský palác sa stále rekonštruuje a v týchto dňoch sa testuje a nastavuje aj jeho osvetlenie. Dočasne je preto možné vidieť rôzne režimy aj rôzne farebné kombinácie,“ pokračuje ďalej.

Následne dodáva, že zmena bude rešpektovať to, že budova je národnou kultúrnou pamiatkou (práve staré osvetlenie pamiatkarom prekážalo (pozn. red.) a vraj zvýrazní jej architektonické prvky.

Internetom sa šíri dezinformácia, že Prezidentský palác má nové osvetlenie a že je nasvietený na dúhovo. Nie je to…

Gepostet von Zuzana Čaputová am Sonntag, 1. Dezember 2019

Inštalácia však nebude zadarmo a vyžiada si investíciu vo výške 570-tisíc eur. Aby sme vniesli viac svetla do prípadu, Denník S zaujímalo, čo všetko táto investícia obnáša a či je vynaložená čiastka určená iba na rekonštrukciu vonkajšieho osvetlenia alebo aj vnútorného.

Oslovili sme preto priamo kanceláriu prezidentky so žiadosťou o odpoveď. ..dodanie svietidiel, montáž káblových rozvodov vo fasáde, elektroinštalačných prác na streche, nový rozvádzač a montáž svietidiel,“ odpovedal nám hovorca Martin Strižinec.

— Tomáš Dugovič

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...