Logo Dennika

Talianskym neofašistom našli vyspelú protivzdušnú raketu

Protivzdušná raketa (Zdroj: )

Talianska polícia vykonala raziu u neofašistickej skupiny v regióne Pavia, pri ktorom našla aj protivzdušnú raketu z Kataru. Razia súvisí s vyšetrovaním politickej strany Forza Nuova (Nová Sila) a extrémistickej skupiny Rebel Firm. Členovia skupiny, ktorých polícia zatkla, sa mali zúčastňovať bojov na Donbase na strane Ukrajincov.

Staršie policajné operácie odhalili skrýše nelegálnych zbraní (nože, boxery), ako aj fašistickú a nacistickú propagandu či relikvie z obdobia druhej svetovej vojny. V poslednom záťahu objavili aj moderné automatické zbrane – deväť pušiek, samopal, sedem pištolí, bodák a ďalšie.

Najväčšou trofejou je však francúzska raketa typu vzduch-vzduch Matra Super 530 F. Tá bola objavená v hangári na letisku vo Forli. Ide o raketu pôvodne vyvinutú pre stíhačku Mirage F1, pričom nájdený kus bol vyrobený a predaný do Kataru, ako dokazuje aj nápis na samotnom tele rakety. Tento obchod sa uskutočnil v roku 1980 a nie je známe, ako sa zatknutí jednotlivci dostali k tejto rakete. Zbraň by mala byť funkčná, nemala však nainštalovanú výbušnú hlavicu.

Na predaj?

Podľa dostupných informácií skupina nemala v pláne raketu použiť. Zachytené telefonické rozhovory naznačujú, že ju mali v pláne predať za 470-tisíc eur. Jeden zo záujemcov o raketu mal byť dokonca členom zahraničnej vlády. O koho malo ísť však nie je zatiaľ známe. Talianska polícia už dlhšie roky sleduje skupiny, ktoré sa vojensky alebo inak zapájajú do bojov na Ukrajine. Zatiaľ čo niektoré bojujú na strane proruských separatistov, iné, ako tomu je aj v tomto prípade, sa pridali na stranu Ukrajincov.

— Tím Denník S

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...