Logo Dennika

Poslanci v Bolívii schválili nové voľby, Moralesovi zakázali účasť

Evo Morales (Zdroj: SITA)

Bolívijskí poslanci schválili v sobotu návrh zákona, ktorý má umožniť konanie nových volieb, avšak bez účasti dlhoročného exprezidenta Eva Moralesa. Ide o kľúčový krok na upokojenie situácie v krajine, ktorú zachvátili nepokoje po prezidentských voľbách z 20. októbra. Návrh, ktorý zakazuje ďalšiu kandidatúru osobám po dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach, najskôr schválil Senát a následne dolná komora parlamentu. Zároveň anuluje výsledky predchádzajúceho hlasovania.

“Chcem sa poďakovať zákonodarcom, že pochopili a vypočuli požiadavky Bolívijčanov,“ uviedla na Twitteri dočasná prezidentka Jeanine Áňezová. Tá rovnako v sobotu odmietla návrh exprezidentovej strany, ktorý by zabránil stíhaniu Moralesa. Toho v piatok dočasná vláda obvinila z terorizmu a protištátnej činnosti.

Morales, ktorý bol pri moci od roku 2006, sa vyhlásil za víťaza októbrových volieb a plánoval slúžiť štvrté funkčné obdobie. To vyústilo do násilných protestov, pri ktorých zahynulo najmenej 32 ľudí. Morales pod tlakom 10. novembra rezignoval a ušiel do Mexika. Termín nových volieb zatiaľ nie je stanovený.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...