Logo Dennika

Cigániková zo SaS by sa potešila zlegalizovaniu eutanázie

Jana Cigániková (Zdroj: SITA)

Hoci sa slovenská spoločnosť širšej debaty o eutanázii nezúčastnila, zdá sa, že napokon sa nevyhneme ani tejto hodnotovej otázke. Dobrovoľné ukončenie života je napríklad podľa Jany Cigánikovej témou v radoch SaS, no strana jej uzákonenie zatiaľ navrhovať nebude. Potenciálny koaličný partner KDH sa však už stihol voči týmto úvahám ohradiť.

Jana Cigániková, tímlíderka liberálov pre zdravotníctvo, sa v rozhovore pre Denník N nechala počuť, že SaS má vo svojom programe bod o možnosti pacienta rozhodnúť sa ukončiť svoje utrpenie a zomrieť. Legalizáciu eutanázie ale zatiaľ zo šuflíka vyťahovať nebude.

„My by sme chceli aj eutanáziu, ale vieme, že to neprejde. Momentálne je oveľa jednoduchšie prísť s diskusiou o ukončení utrpenia. Pri eutanázii vám musí niekto fyzicky asistovať pri smrti. S tým majú ľudia hodnotový problém a rozumiem im. Ja som však na strane pacienta,“ skonštatovala politička s dodatkom, že aj ona sama by bola rada, ak by tento bod prešiel.

Iný pohľad na vec však razia kresťanskí demokrati Alojza Hlinu. „Pozitívne príklady detských mobilných hospicov ukazujú, že súčasná medicína vie pomáhať aj terminálne chorým pacientom. Dnes už by sme nemali žiť v spoločnosti, kde uvažujeme o eutanázii ako o milosrdenstve pre neznesiteľné utrpenie a bolesti pacienta. Ak to tak je, potom naša spoločnosť zaostala v 70. rokoch minulého storočia,“ píše strana vo svojom stanovisku.

Pri modernej medicíne podľa tvorcov vyhlásenia platí úzus, že ak pacient aj v tomto storočí trpí krutými a dlhými bolesťami, potom „je nesprávne liečený“.

KDH vidí problém aj vo vláde Roberta Fica, ktorá spôsobila zlyhanie zabezpečenia systémovej pomoci pre takýchto osudom ťažko skúšaných ľudí a tiež v tom, že zdravotníctvo nereaguje na „zvyšujúci sa počet chronických ochorení„.

„Podľa nás je život dar a úlohou politikov by malo byť hľadať také systémové riešenia, aby sme zachraňovali, liečili, poskytovali kvalitnú zdravotnú starostlivosť a nie pomáhali ukončiť život,“ uzatvárajú predstavitelia mimoparlamentnej strany.

— Tomáš Dugovič

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...