Logo Dennika

Bezpečnostné zložky v Bolívii zastrelili päť ľudí

Zdroj: SITA

Bolívijské bezpečnostné sily zabili najmenej päť ľudí, keď spustili streľbu na podporovateľov Eva Moralesa. Počas zásahu v meste Sacaba utrpeli zranenia desiatky ľudí. Väčšina mŕtvych a zranených utrpela podľa riaditeľa miestnej nemocnice Guadalberta Laru strelné poranenia.

Rozhnevaní demonštranti a príbuzní obetí sa neskôr zhromaždili na mieste streľby a vyzývali na občiansku vojnu. Morales, ktorý po odstúpení z funkcie prezidenta dostal azyl v Mexiku, prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter označil incident za masaker a bolívijskú vládu na čele s dočasnou prezidentkou Jeanine Áňez nazval diktatúrou. „Teraz zabíjajú našich bratov v Sacabe, Cochabambe,” napísal v ďalšom tweete.

Polícia podľa protestujúcich spustila paľbu, keď sa demonštranti, vrátane mnohých pestovateľov koky, ktorí podporujú prvého bolívijského prezidenta z radov pôvodných obyvateľov, pokúsili prekročiť vojenské kontrolné stanovište.

Kancelária bolívijského ombudsmana vyzvala dočasnú vládu, aby incident riadne vyšetrila.

Evo Morales v nedeľu odstúpil z prezidentského postu po týždňoch nepokojov a protestov, ktoré vyvolali podozrenia z podvodu vo voľbách z 20. októbra. Následne sa za dočasnú prezidentku vyhlásila opozičná senátorka Jeanine Áňez.

— SITA

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...